Kaip prikelti knygą antram gyvenimui?

 

 

 

Knygos.thumbnail.png

Šiandieninė informacijos gausa, mus pasiekianti iš įvairių šaltinių, suteikia daug galimybių rinktis, kaip norėtume gauti žinias ar tiesiog prasiblaškyti. Knygos, kurios seniai nebėra naujovė, šiek tiek prarado pozicijas prieš internetą, televiziją ir kitas informavimo priemones. Vis dėlto knygų skaitymas ir dalinimasis jomis gali tapti įdomiu žaidimu.

Šiandieninės ekonominės situacijos kontekste knygų kainos dažnai kelia nuostabą. Visais laikais nusipirkti gerą ir išties vertingą knygą buvo laikoma prabanga, tačiau dabar daugumai šeimų tenka susiveržti diržus ir mąstyti ne apie maistą sielai bei protui, bet skrandžiui. O tie, kurie gali sau leisti nusipirkti norimą knygą, dažniausiai ją perskaitę tiesiog padeda į lentyną, kur ji užmiršta dulka ir tampa paprasčiausia puošmena gražiu viršeliu.

Vis išradingiau bandoma atrasti alternatyvą įprastiems leidiniams. Elektroninės, netgi garsinės knygos ‚àí kai kuriais atvejais daug patogesnis ir pigesnis būdas sužinoti trokštamą informaciją.

Dalintis, o ne kaupti turi tapti įprasta

Lietuvoje tik dabar pamažu įsivažiuoja įvairūs projektai, skatinantys dalintis sukauptomis knygomis.

Svetainėje www.sena.lt kiekvienas norintis gali parduoti perskaitytą knygą ar norimą nusipirkti pigiau ‚àí tai tarsi knygynas, kuriame parduodami jau kažkieno rankose pabuvoję leidiniai. Šio projekto idėja ‚àí neleisti knygoms dulkėti lentynose, suteikti joms galimybę ir toliau gyventi, tokiu būdu tausoti medžius bei savo paties pinigus.

Panašiu principu remiasi ir svetainė www.knygumainai.lt, tačiau čia skatinama ne prekiauti senomis knygomis, bet jas mainyti į kitas, kažkieno lentynoje laukiančias antrojo šanso. Šio projekto tikslas ‚àí ne tik prikelti kažkam nebereikalingas knygas iš užmaršties, bet ir skatinti žmonių bendravimą, todėl ypač rekomenduojama knygomis keistis susitikus gyvai. Ši svetainė remiasi nuo seno gyvuojančia prancūzų bukinistų tradicija.

Knygos gali keliauti

Gana plačiai nuskambėjęs projektas ‚"Keliaujanti knyga" ‚àí išties žaismingas ir įdomus būdas žmones sudominti knygomis bei jų pirkimo ir tolesnio likimo problemomis.

Esmė gana paprasta ‚àí specialiai išleistos ir projekto logotipu pažymėtos knygos paliekamos įvairiausiose vietose, kur jas rasti gali kiekvienas. Radęs ir perskaitęs ją privalo ir vėl palikti žmonių lankomoje vietoje. Tokiu būdu knygos keliauja, o jas radusieji gali registruotis ir bendrauti specialiai tam sukurtoje interneto svetainėje.

Panašią akciją šiuo metu vykdo ir Vytauto Didžiojo universiteto Politikos mokslų ir diplomatijos fakultetas ‚àí VDU bendruomenės nariams siūloma dalintis ne tik perskaitytais vertingais leidiniais, bet ir studijų metu sukauptais konspektais, galinčiais praversti kitiems studijuojantiesiems.

Prikelti knygas antram gyvenimui ir pakeisti susidariusią nuomonę, jog perskaitytos knygos vieta yra lentynoje, o ne kito žmogaus rankose, nėra lengva. Tačiau vykdomi projektai verčia susimąstyti ‚àí juk tam, kad kavinėje rastum keliaujančią knygą, kažkam ją reikia tenai palikti. Tad kodėl to nepadarius pačiam?